Nové kúsky v outlete
Zateplené bundy
2. 8. 2024
Hiking, treking, backpacking, alpský treking. Už ste tieto pojmy niekedy počuli, ale stále vám nie je úplne jasné, aký je medzi nimi rozdiel? Nevadí. V nasledujúcich pár riadkoch sa to pokúsime vysvetliť.
Všetky aktivity - hiking, treking, alpský treking a backpacking majú spoločné iba jedno-pohyb v horách. Naopak zásadne sa medzi nimi líši spôsob, dĺžka, obtiažnosť a typ terénu, ktorým sa človek pohybuje. Samozrejme každá aktivita má potom aj svoje špecifiká a nároky na výbavu, oblečenie a v neposlednom rade fyzickú zdatnosť a skúsenosť. Poďme si teda jednotlivé aktivity rozobrať do detailu.
Hiking a treking sa často používajú ako synonymum. Z nášho pohľadu vidíme v aktivitách takýto rozdiel.
Hiking pochádza z anglického slova "to hike" - chodiť. V podstate je to dlhá prechádzka či výlet, u nás známa ako (pešia) turistika. Ide o výlety po značených chodníkoch a turistických cestách v relatívne nenáročnom teréne, ako sú lúky, lesy, lesné chodníky alebo chodníky pozdĺž riek a jazier. Obvykle sú to jednodňové výlety, kedy sa vraciaš späť na východiskové miesto. Môžeme sem ale zaradiť aj viacdenné túry v jednoduchom teréne s prenocovaním na ubytovniach, v kempoch alebo na núdzových nocoviskách. Takže pokiaľ tzv. hajkuješ, tak výletuješ v prírode, na ľahko a v nenáročnom teréne.
Treking je podobný hikingu/turistike, ale s tým rozdielom, že sa jedná o niekoľkodenné výlety v náročnejšom horskom prostredí napríklad s prespaním na horskej chate, nocľahárni či v stane, kedy nasledujúci deň pokračuješ v ceste. Treking je rozhodne fyzicky náročnejšia aktivita a kladie nároky nielen na fyzičku, ale aj na kvalitnejšie vybavenie a oblečenie. V teréne sa totiž v prípade nepriaznivého počasia musíš spoľahnúť len sám/sama na seba.
Zároveň je treking veľmi populárna a finančne dostupná aktivita, vďaka ktorej môžeš objaviť krásne a takmer nedotknuté miesta. Ako bonus si pri ňom možno otestovať aj psychickú odolnosť, pretože uprostred divočiny na teba môže čakať množstvo nástrah, od počasia a terénu počnúc. Je to teda skvelá príležitosť, ako vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a odniesť si z toho vnútorný rast a dobrý pocit sám zo seba.
Ako doplňujúce treba spomenúť, že trekovať nemusíš len v horách, ale napríklad aj v džungli alebo púšti, ale vzhľadom k našim geologickým a klimatickým podmienkam hovoríme hlavne o horskom trekingu.
Vyznávačov backpackingu slangovo označujeme ako „batohára“, alebo tiež môžeš počuť výraz tzv. „ísť na ťažko“. Ide o viacdenné cestovanie či túry s batohom, kde si nesieš všetko potrebné vybavenie na žitie i prežitie. Tým vybavením je spacák, karimatka, stan alebo prístrešok, potreby na varenie, jedlo, voda, oblečenie, malá lekárnička a pod. Pretože si na chrbte v podstate nesieš všetko “čo si naložíš”, objem a obsah batohu musí byť čo najmenší, najľahší a najvýkonnejší. Tu je potrebné vyberať z vybavenia a oblečenia naozaj starostlivo a zvážiť každú vec aj gram navyše. Backpacking navyše môže zahŕňať rôzne druhy terénu a prostredia, podľa zvolenej trasy a na ceste tak môžeš byť aj niekoľko dní, týždňov, dokonca aj mesiacov.
V slovenskom ekvivalente alpský treking je v podstate treking v alpskom prostredí, kedy absolvuješ túry vo vysokohorskom prostredí s výrazným prevýšením. V porovnaní s predchádzajúcimi aktivitami tu potrebuješ vyššiu fyzickú pripravenosť. Alpský treking môže byť synonymom aj vysokohorskej turistiky (skratka VHT). Terén je často veľmi obtiažny, skalnatý a môže zahŕňať ľadovce, snehové polia či krátke úseky lezenia s naviazaním na lano. Táto forma vyžaduje okrem skvelej fyzickej kondície aj tvoju relatívnu odbornosť a skúsenosť s pohybom v takom teréne plus znalosť výbavy, ktorú je nutné mať (istenie, mačky, cepíny...). Pokiaľ nemáš potrebné skúsenosti a máš chuť niečo také zažiť, dá sa vydať na trasu s horským vodcom alebo prípadne vyraziť s priateľmi, ktorí potrebné skúsenosti majú.
Čo sa týka dĺžky, tak pri alpine trekingu sú to často viacdenné túry s prenocovaním v stanoch alebo horských chatách. Môžeš ale absolvovať aj jednodňový alpský trek, kedy sa vraciaš späť na východiskový bod, najčastejšie na horskú chatu.
Základné rozdiely teda spočívajú v dĺžke výletu, obtiažnosti terénu a prístupe k vybaveniu. Hiking je všeobecný termín pre pešie výlety, treking sa zameriava na viacdenné výlety v horskom prostredí, alpský treking na vysokohorské terény a backpacking na cestovanie s batohom, ktoré môže byť ako krátkodobé, tak dlhodobé.
Pre každú aktivitu sa v závislosti od počasia mení aj skladba oblečenia a vybavenia. Na hiking v ideálnom počasí môžeš ísť pokojne v pohodlných bavlnených nohaviciach a tričku, zatiaľ čo treking už budeš skôr prevádzkovať v kvalitných priedušných nohaviciach či šortkách, funkčnom tričku a záložnej nepremokavej membránovej bunde. Na alpský treking, okrem bezpečnostného vybavenia, môžeš zvážiť okrem iného napr. pribalenie izolačnej páperovej bundy alebo slabších rukavíc. Pre backpacking bude kľúčový kvalitný batoh s väčším objemom a následne voľba ľahkých a funkčných kúskov oblečenia i vybavenia.
Hlavný rozdiel aktivít je v teréne, náročnosti a výbave. Či už budeš podnikať backpacking alebo sa vydáš do vysokohorského terénu na prechod ľadovca, je dôležité zvážiť fyzickú pripravenosť, skúsenosti a zvoliť vhodnú výbavu. Každá aktivita má niečo do seba a okrem toho, že ich spája pohyb v prírode, majú ešte jedno spoločné. Pocit slobody a veľa nevšedných zážitkov.
Prihlásenie pomocou e-mailu
nebo rychlé přihlášení
Ste tu prvýkrát?
Registrácia nového zákazníka