Výpredaj vrcholí zľavy až 50 %
10. 3. 2022 1814x prečítané 4 min
Sylva a Matěj, nadšení cestovatelia, otestovali spací vak Sherpa počas svojich putovaní prírodou. Ako ho hodnotia?
Túlanie sa prírodou s batohom a spanie vonku je našou závislosťou. V lete, v zime, ten pocit sa ráno prebudiť na čerstvom vzduchu nič nenahradí. A Hannah Sherpa 300 s nami postupne obišiel Českú republiku a verne nám slúžil aj počas zimných mrazov.
Sherpa 300 patrí všeobecne medzi objemnejšie spacie vaky, ale s ohľadom na jeho teplotný rozsah a syntetickú výplň je to stále ešte omrvinka. Rozmery spacáku v priloženom kompresnom obale sú 24 x 36 cm, čo síce môže znamenať menší boj v prípade batohov s malou spodnou komorou, avšak do väčšiny batohov s objemom nad 40 l sa spací vak s najväčšou pravdepodobnosťou do spodnej komory zmestí.
Jeho váha 1600 g je pomerne nízka, najmä s ohľadom na to, že ide o 3sezónny spacák s vyššie spomínanou syntetickou výplňou. V našom podnebí a s vhodnou karimatkou ho môžete s prehľadom používať aj štvorsezónne.
Hoci je spacák Sherpa 300 vyplnený syntetikou, nevplýva to na jeho výkon v boji so zimou. Primaloft, ktorým je vyplnený, je jeden z najvýkonnejších syntetických materiálov. Oproti periu má dokonca výhodu v tom, že tak ľahko neabsorbuje vlhkosť a vodu, a teda pomalšie stráca svoje termoizolačné schopnosti.
Obaja Sherpu 300 využívame od jesene do jari, lebo je pohodový spánok v teple pre nás základ. Jeho teplotný rozsah je Tmax/Tcomf/Tlim/Text 12/2/-4/-20.
Na vlastnej koži sme vyskúšali, že za jasných nocí v bezvetrí a nočnej teplote 4 °C, sa aj v rozopnutom spacáku Sherpa 300 krásne spí len v tričku.
Naša najmrazivejšia noc v Sherpa 300 bola tento rok na Šumave. Vietor, ľadovka a pocitovka na -15 °C nás síce donútila sa do spacáku navliecť do merino vrstiev a mikín, ale nakoniec nás v noci budilo len búchanie vetra, a nie zima a ľadové nohy.
Vzhľadom na trojsezónne využitie je Sherpa 300 vybavený aj niektorými detailmi, ktoré výrazne dvíhajú tepelný komfort a ktoré výrobcovia, v záujme znižovania váhy trojsezónnych spacákov, nikedy vynechávajú.
Prvá z nich je krycia léga, čo je v podstate podlhovastý vankúšik všitý po celej dĺžke zipsu, ktorý ho „utesňuje“ a bráni tak prenikaniu chladu do spacáku a úniku tepla z neho.
Vnútorný zatepľovací golier, ktorým je spacák taktiež vybavený, dvíha tepelný komfort počas spánku. Tvorí ďalšiu bariéru, cez ktorú teplo ťažšie uniká a nedostáva sa tak von kapucňou a okolo tváre.
Sťahovanie okolo tváre je vyriešené kombináciou guľatej a plochej šnúrky a umožňuje sťahovať kapucňu len jednou rukou, čo je príjemné uľahčenie.
Suchý zips na kapucni zaisťuje, aby sa v prípade úplného zapnutia zips samovoľne nerozopínal. V opačnom prípade, keď nechcete mať zips úplne dotiahnutý, môže byť tento detail otravný. Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa prebudili počas noci, pretože vás nezatvorený suchý zips škrabal do tváre? Pri modeli Sherpa 300 je pre tento prípad všitá drobná poistka. Tretí suchý zips zaisťuje, aby ste o jeho „škriabavej“ časti počas spánku nevedeli.
Jazdec zipsu je vybavený šnúrkou zaisťujúcou lepšiu manipuláciu v prípade skrehnutých prstov alebo nasadených rukavíc.
Milým detailom je aj to, že si každý môže vybrať, na akej strane chce mať zips, niekomu sa lepšie zapína pravou, niekomu ľavou rukou.
A komu je jedno ktorou rukou zapína, môže si vybrať spacák tak, aby bolo možné si ho spojiť s druhým do páru. Pravý zips k ľavému a ľavý k pravému!
Spacie vaky sú s ohľadom na toto rozdelenie označované 195L a 195R. Teda „L“ ako zips na ľavej strane a „R“ ako zips na pravej strane. Číslo 195 označuje maximálnu výšku postavy, pre akú je spacák vhodný. Hoci je to pre oboch nás (167 a 175 cm) dosť veľká rezerva, na tepelnom komforte spacieho vaku Sherpa 300 to nijako neuberá. (Aj napriek tomu, že pri nohách vzniká väčší priestor, ktorý musíte zahriať, nohy v spacáku nechladnú.)
Pri všetkých spacích vakoch je veľmi dôležité ich skladovanie v čase, keď čakajú na ďalšiu výpravu. A všetky syntetické vlákna majú tendenciu sa lámať a strácať tzv. „loft“ a vďaka tomu aj schopnosť efektívne chrániť spáča pred zimou. To, čo najviac izoluje od zimy je totiž vzduch medzi vláknami spacáku.
Z toho dôvodu je vhodné využiť všité pútky na spodku spacieho vaku a nechať ho najlepšie visieť a odpočívať niekde v suchom prostredí, aby bol nabudúce zase v dobrej kondícii a pripravený izolovať.