Výpredaj vrcholí zľavy až 50 %
6. 12. 2022 3243x prečítané 1 min
Dlhé pochody sú bezpochyby náročné, obzvlášť keď máš pred sebou niekoľkodňový alebo týždenný výstup. Predstav si nasledujúci scenár. Normálne netrpíš na žiadne bolesti svalov a kĺbov. Nepodceníš prípravu na cestu a do kopcov máš natrénované, topánky sú dobre vyšliapnuté.
Napriek všetkej príprave stojíš v horách s bolesťou (napríklad kolena) takou, že ťažko urobíš ďalší krok a máš pred sebou ešte pekných pár kilometrov. No a čo teraz? Ako sa na cestách vysporiadať s takou akútnou bolesťou?
Najčastejšou príčinou náhle vzniknutej bolesti pri pešej turistike je svalová únava, nadmerné preťaženie alebo nevhodné obutie. Bolesťou ti tvoje telo jasne dáva najavo, že niečo nie je v poriadku a mal by si ubrať a spomaliť. Pri náhle vzniknutej bolesti je naozaj najlepšiu túru v danej chvíli ukončiť a poriadne si oddýchnuť. Nie vždy je to však možné a musíme aj tak do cieľa dôjsť.
Ako si v takej chvíli s bolesťou poradiť, keď nezostáva veľa ďalších možností a vy jednoducho musíte ísť ďalej? Buď pripravený a maj so sebou na ceste v batohu „krabičku poslednej záchrany“ do ktorej si pred cestou priprav:
Okrem KPZtky si nezabudni pribaliť na pomoc aj turistické palice, ktoré sú skvelou pomôckou a výrazne uľavia nohám pri chôdzi do kopca a z kopca pomôžu ako opora celému telu. S bolesťou sa dá pracovať a môžeš si od nej významne pomôcť, nikdy ale nezabudni, že je to predovšetkým ochranná reakcia nášho tela, ktorá sa nemá podceňovať a prehliadať.
Pokiaľ si už vymenil pohorky za lyžiakov, KPZtku rozhodne nezabudni doma a buď pripravený aj na svahu. A o lyžovaní si viac povieme nabudúce…